Nike Air Max – jak zrodził się fenomen tego kultowego obuwia

Chyba nie ma osoby, która nie kojarzy kultowych butów marki Nike, mianowicie modeli o nazwie Air max. Sportowe, niezwykle wygodne obuwie, uzupełniające stylizacje w każdym możliwym stylu, zaczęło coraz częściej pojawiać się na naszych ulicach około 12 lat temu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że sneakersy Air max swój początek datują na rok 1987! Jaka jest historia tych ponadczasowych butów, które od kilku lat nie wychodzą z mody? 

Pierwsze sneakersy Nike Air max

Pierwsze buty Nike Air max stworzył Tinker Hatfield, który jest projektantem większości flagowych modeli znanej na całym świecie marki Nike. Jego pierwszym projektem były tzw „jedynki”, czyli wciąż bardzo znane i lubiane NIke Air Max 1. Co ciekawe, inspiracją Amerykanina do stworzenia jedynek okazała się podróż po Europie, dokładniej wizyta w Paryżu. Niecodzienny i nowoczesny budynek muzeum Pompidou wywarł na Hatfieldzie ogromne wrażenie i zainspirował go do stworzenia wcześniej niespotykanego modelu butów. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż w osiemdziesiątych latach marka Nike i cały sztab projektantów dokonywali wszelkich starań, by projekty były niespotykane i wyróżniały się na tle innych sportowych sneakersów.

Pomysł projektanta nie spotkał się jednak z entuzjazmem kolegów po fachu. Charakterystyczna poduszeczka, znajdująca się w okienku w tylnej podeszwie buta, dokładniej pod piętą, budziła wiele wątpliwości. Główną obawą była wytrzymałość całej konstrukcji, która mogłaby nie wytrzymać nacisku podczas poruszania się, a w efekcie pękać. Na szczęście, projektant dopiął swego, powodując, że model Air max 1 osiągnął międzynarodowy sukces. To głównie za sprawą poduszki gazowej oraz wyjątkowo nowoczesnemu designowi, który obecnie wyróżnia wszystkie modele Air maxów. Już kilka lat później na rynku pojawiały się kolejne modele maxów, natomiast największy sukces osiągnął wypuszczony w 1990 roku model Air Max 90, który wciąż jest najczęściej kupowanym modelem sneakersów z logo w kształcie łyżwy. 

Kultowe modele Air maxów

Modeli Air maxów ciągle przybywa, jednak największą sławą do dziś, pomimo upływu lat, cieszą się „jedynki” oraz „dziewięćdziesiątki”. Ich kolorystyka jest na tyle różnorodna, że każdy odbiorca może znaleźć idealną parę dla siebie. Marka Nike umożliwia swoim klientom stworzenie całkowicie indywidualnej i niespotykanej pary butów. Mowa tu o usłudze personalizacji, która pozwala na stworzenie modelu AIr maxów wedle własnego gustu, bez konieczności kupowania gotowych modeli stworzonych przez projektantów. Na rynku znajdziemy także bardziej zwariowane modele, takie jak Air max 95 czy 97, które od kilku lat są ogromnie popularne i chętnie kupowane, chociaż znacząco odbiegają wyglądem od bardziej klasycznych Air maxów 1 czy 90.

Istnieje także kilka modeli dedykowanych dla sportowców, chociażby lekkie Air Max Flyknit lub Air max 2011. Tak naprawdę, modeli Nike Air max jest pokaźna ilość i należy wspomnieć o tym, że każdy model jest zupełnie różny i wyróżniający się na tle butów innych, bardzo popularnych firm sportowych. To od osobistych preferencji zależy, jaki model najbardziej przypadnie nam do gustu. 

Jak nosić Nike air max?

Buty Nike Air Max są niezwykle wygodnymi butami sportowymi, natomiast komponują się doskonale z większością ciuchów, uzupełniając każdą stylizację. Moda damska pozwala na łączenie wygodnych sneakersów zarówno ze spodniami, jak i sukienkami czy spódniczkami. W modzie męskiej z kolei maxy potrafią komponować się nawet z prostymi, eleganckimi spodniami i koszulami. Air maxy występują nawet w bardzo małych rozmiarach, co daje możliwość ubierania swoich pociech w najbardziej znane buty na świecie. Warto zaznaczyć, że nie są to buty zarezerwowane jedynie do ciuchów sportowych! Wiele sławnych osób pokazało, że są to uniwersale buty, które można komponować wedle własnego stylu. Buty damskie i męskie air max mogą być również noszone zimą, gdyż istnieje kilka par wyposażonych w grubą wyściółkę, która trzyma ciepło nawet przy bardzo niskich temperaturach oraz antypoślizgową podeszwę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.