Jak przedłużyć życie ulubionego obuwia? Sprawdź nasz poradnik

Preparaty oraz domowe sposoby ochrony obuwia

Obuwie dla większości społeczeństwa stanowią ważną, jak nie najważniejszą część garderoby. Nie są tylko dopełnieniem codziennych stylizacji. Wiele osób uważa, że buty dużo mówią o człowieku. Istnieje nawet stare porzekadło, że buty mężczyzny przekazują kobiecie wszystko o jego duszy. Jednak ich ciągłe użytkowanie sprawia, że już w krótkim czasie tracą pierwotny wygląd. Aby utrzymać formę sprzed zakupu należy o nie odpowiednio zadbać. Obecnie ogólnodostępne są wszelkiego rodzaju preparaty, które pomagają w tym procesie. Istnieją nawet domowe sposoby. Pozostaje więc tylko jedno pytanie: który sposób warto wybrać?

Preparaty przedłużające żywotność butów

Obecny rynek jest wstanie nam zagwarantować wiele rodzajów substancji, które zapewnią butom odpowiednią ochronę. Jednym z nich jest pasta do obuwia. Jest ona wręcz niezbędna do utrzymania w odpowiedniej kondycji skór naturalnych. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie deformacjom, jednak posiada również szereg innych właściwości: zapobiega wysuszaniu materiału, zwiększa elastyczność, a także dba o estetyczny wygląd. Można wyróżnić dwa rodzaje tego preparatu: pasta do obuwia w płynie bądź woskowa. Pierwsza z nich jest odpowiednia do delikatnych skór, natomiast pasta-wosk sprawdza się gdy zabezpiecza się buty przed pękaniem czy warunkami atmosferycznymi. Bardzo interesującym rozwiązaniem są szampony do skór naturalnych. Stanowią one bardzo bezpieczną substancję do czyszczenia butów. Składniki zawarte w szamponach w szybki i łatwy sposób usuwają niechciane zanieczyszczenia. Niwelują nie tylko brud, ale także kurz. Dzięki czemu przywracają obuwiu pierwotną formę. Jeśli wierzchnie okrycie stóp wykonane jest z innych materiałów warto zdecydować się na renowatory do skór zamszowych. Produkty tego typu wymagają bowiem zupełnie innej opieki niż skóry naturalne. Dlatego też należy zastosować do nich tylko substancje do nich przeznaczone. W innym wypadku można doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się odświeżacze do obuwia. Regularne korzystanie z nich pozwala w skuteczny sposób usunąć niepożądane bakterie, a także zapewnić uczucie świeżości podczas noszenia. Ostatnią substancją godną polecenia są impregnaty wodoodporne. Wbrew pozorom taką ochroną należy zabezpieczyć zarówno buty górskie czy sportowe jak i te, z których korzysta się na co dzień.

Domowe sposoby ochrony butów

Impregnacja obuwia jest możliwa również w warunkach domowych. Istnieje kilka sposobów, które zapewnią obuwiu schludny wygląd. Aby zachować dłuższą świeżość skórzanych produktów można pokusić się o zrobienie naturalnego płynu na bazie oliwy z oliwek. Do 50 ml oliwy, dodaje się taką samą ilość octu oraz kilka kropel olejku z lawendy. Następnie trzeba wszystko dokładnie wymieszać i wetrzeć w materiał za pomocą drobnej szczotki. Do tej części zadania można wykorzystać nieużywaną szczoteczkę do zębów. Na koniec buty warto przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Do wyczyszczenia obuwia posłuży skórka z banana. Jej wewnętrzna część skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia, a także zapewnia estetyczny wygląd poprzez nadanie blasku. Inne sposoby wykorzystują zimne mleko bądź ciepłą wodę z mydłem. Istnieją również domowe sposoby zabezpieczania przed wodą. Są one często wykorzystywaną alternatywą do impregnatów wodoodpornych. Metody te posługują się przekrojonym na pół ziemniakiem, woskiem pszczelim (przed użyciem trzeba go podgrzać, a później nałożyć gąbką), a także parafinom, która także powinna być ciepła. Powyżej wymienione  domowe receptury sprawdzą się w przypadku butów skórzanych lub wykonanych z ekoskóry. 

Odpowiednie zabezpieczenie obuwia nie tylko doda mu walorów estetycznych, ale przede wszystkim zapewni odpowiednią ochronę. Dzięki temu zakupione buty będą zdecydowanie bardziej wytrzymałe, trwalsze i odporne. Bez względu czy stosuje się impregnację domową czy z zastosowaniem specjalnych produktów. Obecnie większą cześć preparatów otrzymuje się już podczas zakupu. Dzięki czemu nie trzeba martwić się o ich prawidłowy wybór. W przeciwnym wypadku każdy zakup należy dokładnie przemyśleć lub  spróbować od zastosowania domowych sposobów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.