Jednym z problemów dzisiejszego społeczeństwa jest nieodpowiednie nawodnienie organizmu, które wpływa na codzienne funkcjonowanie. Wiele osób jest zabieganych i zamiast po wodę sięga po napój gazowany, który zawiera sztuczne słodziki, barwniki i aromaty. Niedostateczna ilość wody spożywanej w ciągu dnia może odbić się też na wyglądzie.
Dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak istotne?
Odwodnienie jest poważnym problemem i niekorzystnie odbija się na różnych aspektach zdrowotnych. Wiele osób boryka się z dolegliwościami, które mogą być wynikiem spożywania zbyt małej ilości wody w ciągu dnia. Co świadczy o odwodnieniu? Są to:
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- problemy z koncentracją,
- zaparcia,
- bóle stawów,
- senność,
- suchość skóry,
- depresja,
- celllulit,
- zwiększone tętno.
Jak odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na zdrowie?
Jednym z objawów nieprawidłowego nawodnienia jest suchość skóry. Pamiętaj, że zdrowa skóra to codzienne nawyki, które wpływają na jej kondycję. Jeśli nie pomagają kremy nawilżające, zabiegi pielęgnacyjne, a dodatkowo pod oczami pojawiają się worki, a cera staje się matowa i ciemniejsza. To sprzyja też pojawianiu się większej ilości zmarszczek. Jak sprawdzić, czy Twoja skóra jest odpowiednio nawodniona? Możesz wykonać test w domu, a wystarczy ścisnąć niewielką ilość skóry pomiędzy palcami. Jeśli wróci ona szybko do normy, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak pojawią się zmarszczki lub skóra wróci do normy po dłuższym czasie, to może być to oznaka odwodnienia.
Nie tylko wygląd zewnętrzny zmienia się, gdy organizm jest niedostatecznie nawodniony. Również narządy mogą negatywnie reagować, co może doprowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego. Mniejsza ilość płynów w ciele może też utrudnić pracę nerek. Mózg także odczuwa skutki odwodnienia, a częstym objawem jest depresja, zmęczenie i ospałość. Nawet niewielkie odwodnienie może negatywnie wpłynąć na nastrój i koncentrację.
Dlaczego organizm może być odwodniony?
Każdy zapewne słyszał, że dziennie należy pić przynajmniej 1,5 litra wody, ale czy to wystarczy, by nawodnić organizm? I tak i nie, a wszystko zależy od konkretnego przypadku. Dzienne zapotrzebowanie na płyny jest inne w zależności od wieku, płci, trybu życia czy zdrowia. Nawodnienie to proces, w którym uzupełniana jest gospodarka wodna organizmu poprzez picie wody i spożywanie pokarmów bogatych w wodę.
Jednak nie zawsze da się odpowiednio nawodnić organizm, bo są czynniki, które ograniczają jej wchłanianie. Wśród nich można wymienić:
- nadmierne spożycie kofeiny, alkoholu i cukru,
- przyjmowanie niektórych leków działających moczopędnie,
- problemy z nerkami,
- wysoki poziom cukru,
- intensywny wysiłek fizyczny bez kompensacji elektrolitów,
- ekspozycja na pole elektromagnetyczne.
Jak nawodnić organizm?
Jest kilka czynników, dzięki którym możesz przywrócić odpowiednie nawodnienie swojemu organizmowi.
Włącz elektrolity do diety – jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które intensywnie trenują lub prowadzą nieregularny tryb życia.
Pij wodę przez cały dzień – lepiej pić częściej, ale mniejszymi porcjami.
Uwzględnij produkty o dużej zawartości wody – do diety włącz owoce i warzywa, a zwłaszcza arbuza, jabłka, ogórki, paprykę czy sałatę.
Unikaj słodkich napojów – gazowane napoje czy soki nie nawadniają, a często szkodzą.
Spożywaj produkty bogate w błonnik – błonnik poprawia trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
Odpowiednie nawodnienie organizmu korzystnie wpływa na wiele aspektów życia. Nie tylko skóra jest jędrniejsza i gładsza, ale również znikają wahania nastrojów czy problemy zdrowotne. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie i pij dużo wody, a będziesz zdrowy przez długie lata.