Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne z powłoką ochronną – czy warto wydać więcej?

Nasze oczy potrzebują nie tylko modnego dodatku, ale także niezbędnej ochrony przed bardzo szkodliwym promieniowaniem UV. To właśnie zapewniają okulary przeciwsłoneczne. Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne jednak zapewniają taką samą jakość i skuteczność ochrony. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Decydują one o tym, czy okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne i komfortowe dla naszego wzroku.

Stopień przyciemnienia i kolor szkieł okularów przeciwsłonecznych

Po pierwsze, przyciemnienie szkieł okularów to czynnik, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Jest wyrażane w kategoriach od 0 do 4, gdzie 0 oznacza brak przyciemnienia, a 4 największe przyciemnienie. Dobór szkieł do okularów powinieneś dostosować do warunków oświetlenia w których chcesz je używać. Zbyt duże lub zbyt małe przyciemnienie może być bardzo niekorzystne dla naszego wzroku. Może powodować nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, co zwiększa ryzyko uszkodzenia siatkówki.

Ważny jest też kolor szkieł. Kolor szkieł wpływa na to, jak postrzegamy barwy i kontrast otoczenia. Różne kolory szkieł mają różne właściwości i zastosowania, np.:

  • Brązowe – poprawiają kontrast i głębię widzenia, redukują odblaski i zniekształcenia barw, nadają się do jazdy samochodem i uprawiania sportów na świeżym powietrzu.
  • Szare – zapewniają naturalne widzenie barw i redukują jasność światła, nadają się do jazdy samochodem i uprawiania sportów wodnych i zimowych.
  • Zielone – zapewniają naturalne widzenie barw i poprawiają kontrast, nadają się do jazdy samochodem i uprawiania sportów na świeżym powietrzu.
  • Żółte – poprawiają kontrast i widoczność w słabym oświetleniu, nadają się do jazdy samochodem w nocy i uprawiania sportów zimowych.
  • Pomarańczowe – poprawiają kontrast i widoczność w słabym oświetleniu, nadają się do uprawiania sportów zimowych i strzelectwa.

Kolor szkieł powinieneś wybrać pod indywidualne preferencje i potrzeby. Dla osób z wadami wzroku lub chorobami oczu, np. szkła brązowe mogą być korzystne dla osób z zaćmą lub jaskrą. Z kolei szkła żółte mogą być korzystne dla osób z makulopatią.

Okulary przeciwsłoneczne- podsumowanie

Artykuł porusza temat okularów przeciwsłonecznych i ich wpływu na ochronę naszego wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV. Autor zwraca uwagę na kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, takich jak:

  • Powłoka ochronna – powinna blokować 99-100% promieniowania UVA i UVB, ponieważ zapobiega uszkodzeniom siatkówki i rogówki oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na zaćmę lub raka skóry wokół oczu.
  • Stopień przyciemnienia – powinien być dostosowany do warunków oświetlenia, w jakich zamierzamy używać okularów. Zbyt duże lub zbyt małe przyciemnienie może być niekorzystne dla naszego wzroku, ponieważ może powodować nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, co zwiększa ryzyko uszkodzenia siatkówki.
  • Kolor szkieł – wpływa na to, jak postrzegamy barwy i kontrast otoczenia. Różne kolory szkieł mają różne właściwości i zastosowania, np. szkła brązowe poprawiają kontrast i głębię widzenia, szkła szare zapewniają naturalne widzenie barw i redukują jasność światła, szkła żółte poprawiają kontrast i widoczność w słabym oświetleniu itd. Wybór koloru szkieł powinien być uzależniony od naszych preferencji i potrzeb.

Mając na względzie zdrowotne korzyści, pamiętaj, aby dobrać konkretny model pod swoją twarz. Tego dowiesz się z naszego artykuły o tym, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać do twarzy okrągłej i pociągłej. Każdy z nas chce się czuć swobodnie i komfortowo, a okulary to spory element naszego wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *