kołdra obciążeniowa

Kołdra obciążeniowa rewolucją dla osób z bezsennością

Czy wiesz, że istnieje skuteczny i relatywnie niedrogi, nieinwazyjny sposób walki z bezsennością. Problemy ze snem dotykają coraz więcej osób a rewolucją może być kołdra obciążeniowa. Sprawdź, czym jest i jakie korzyści niesie jej stosowanie. Ufając zaleceniom specjalistów, Twoje problemy mogą zniknąć błyskawicznie!

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa, znana również jako kołdra sensoryczna, zalecana jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest ona niezastąpionym narzędziem, które ułatwia zasypianie, pozwala organizmowi w pełni się zregenerować, zmniejsza uczucie niepokoju, a także może znacznie poprawić koncentrację. Kołdra obciążeniowa zwiększa wydzielanie się melatoniny, a dzięki temu ułatwia zasypianie. Kołdry sensoryczne są coraz częściej wykorzystywane przez osoby, które odczuwają przytłoczenie i przebodźcowanie, przez co mają problemy z zasypianiem. Kołdra obciążeniowa jest niesamowicie pomocnym narzędziem, które daje szereg korzyści dla organizmu człowieka.

Jak działa kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa przez swoje dodatkowe kilogramy przyciska ciało do materaca, przez co stymuluje system czucia głębokiego. System czucia głębokiego to inaczej układ proprioceptywny, którego receptory są obecne m.in. w mięśniach, ścięgnach czy stawach. Informują mózg, co robi ciało oraz pozwalają na odczuwanie jego świadomości. Dzięki obciążeniu podczas snu możemy wpłynąć na stymulację układu proprioceptycznego, którego praca stanie się bardziej efektywna. 

W celu zwiększenia ciężaru kołdry sensorycznej konieczne jest wszycie obciążeń. Najczęściej są to granulki z plastiku bądź szkła lub po prostu drobne kamyczki. Waga kołder obciążeniowych dostępnych na rynku waha się od 2 do 14 kg. Według ekspertów waga kołdry obciążeniowej powinna wynosić 5-12% masy ciała osoby, która będzie z niej korzystać. Obciążenia powodują znaczne zmniejszenie odczuwania różnych bodźców zewnętrznych poprzez neurony wspólne. Dzięki temu człowiek może szybciej się zrelaksować, przez co zwiększa się ilość wytwarzanej melatoniny, a to z kolei znacznie ułatwia zasypianie. 

Czy kołdra obciążeniowa może być rozwiązaniem na bezsenność?

Sen jest niezbędnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Poprzez sen odpoczywa układ nerwowy, a także regeneruje się po intensywnym dniu przepełnionym różnymi bodźcami zewnętrznymi. Zaburzenia snu są bardzo niebezpieczne, szczególnie w dłuższej perspektywie. Problemy z bezsennością zwiększają ryzyko na pojawienie się wielu chorób, jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze krwi. Badania wykazały, że poprzez stosowanie kołder obciążeniowych jest zwiększone wydzielanie melatoniny, czyli hormonu, którego zadaniem jest ułatwienie zasypiania, a także regulacja faz i długości snu. Ponadto melatonina działa termoregulacyjne oraz przeciwzapalnie.

Korzyści z działania i stosowania

Kołdra obciążeniowa wspiera w leczeniu wielu dolegliwości, pozwala się zrelaksować i poprawia nastrój. Stosowanie kołder obciążeniowych pomaga przy takich schorzeniach, jak:

  • bezsenność,
  • stany lękowe,
  • ADHD,
  • autyzm,
  • przewlekły stres.

Dzięki naciskowi zmniejszona jest pobudliwość układu autonomicznego, co redukuje lęk i różnego rodzaju objawy dotyczące pobudzenia psychoruchowego. Zwolnione jest tętno, a reakcje somatyczne stają się znacznie słabsze. Wcześniej kołdry obciążeniowe były znane wyłącznie rodzicom dzieci cierpiących na schorzenia, takie jak ADHD, zespół Aspergera, zespół Downa, zespół Tourette’a czy autyzm. Na obecną chwilę kołdry zyskują również popularność wśród dorosłych, którzy mają problemy związane z nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne. Kołdra obciążeniowa jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Przeciwskazania do jej używania dotyczą tylko kilku dolegliwości. Trzeba być ostrożnym w przypadku chorób, takich jak astma, klaustrofobia, łamliwość kości czy osteoporoza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *