jak wybrać podcast

Podcasty, sprawdź czym są i jak ich słuchać

Słuchanie podcastów to sprawdzony sposób na podnoszenie kwalifikacji i uzupełnianie już posiadanej wiedzy. Możesz sięgnąć zarówno po treści edukacyjne, jak i te bardziej lifestyl’owe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przestać tracić czas jadąc autobusem, pociągiem, czy samochodem i zacząć wykorzystywać go efektywniej. Podcasty słucha się dziś na całym świecie, a Polska znajduje się wśród czołówki europejskich państw, wśród których cały czas przybywa nowych słuchaczy.

Czym właściwie jest podcast?

Zacznijmy od definicji tego terminu. Jeżeli jeszcze się z nim nie zderzyłaś to możesz nie wiedzieć, czym właściwie są modne podcasty. To rodzaj słuchowiska podobnego do tych, które odbywały się dotychczas w stacjach radiowych. Każdy podcast ma swojego prowadzącego, który do dyskusji na różne tematy zaprasza ciekawych gości. Często w tle rozmowy pojawia się przyjemna dla ucha muzyka. Chcąc wyróżnić swój podcast na tle innych autorzy dbają również o jingle. To dźwięki, które mają bezpośrednio kojarzyć się słuchaczom z konkretnymi podcastami. Nagranie podcastu nie wymaga posiadania wielkiego studia i używania bardzo drogiego sprzętu. Wystarczy dostęp do Internetu, komputer i w miarę dobre mikrofony. Liczy się również oryginalny pomysł na nazwę i tematykę.

Z ciekawostek, warto tutaj wtrącić, że znana na całym świecie nagroda Pulitzer Prize przyznawana dotąd przede wszystkim dziennikarzom jest teraz dedykowana również twórcom podcastów.

Poznaj typy podcastów, zanim wybierzesz coś dla siebie

Wśród podcastów znajdziesz sporą różnorodność. Dlatego zanim wybierzesz dla siebie konkretny temat poznaj rodzaje nagrań, na które możesz się natknąć. Okazuje się, że sam wywiad między prowadzącym, a gościem to tylko początek. Atrakcyjną formą są również monologi. Prowadzone są najczęściej przez samych autorów podcastów, którzy poruszają w nich tematy dotyczące ich specjalizacji zawodowych lub zainteresowań. Możesz sięgnąć po podcasty o marketingu i reklamie, albo wybrać te o technologiach informacyjnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by posłuchać rozmów lub monologów na temat zdrowego odżywiania, czy psychologii.

Typem popularnych podcastów są także dyskusje panelowe. To wywiady, które są prowadzone jednocześnie z kilkoma osobami przez prowadzącego. Często autor w ten sposób buduje bazę specjalistycznych odcinków, które w jednym nagraniu zbierają kilka punktów widzenia na dany temat od konkretnych specjalistów.

Możesz polubić podcasty aktorskie. To nagrania, które w swojej treści zawierają przedstawienia teatralne lub stanowią rodzaj audiobooków. To świetne rozwiązanie, gdy nie masz czasu na czytanie książki. Teraz możesz ją odsłuchać jednocześnie robiąc coś innego!

Poznaj bliżej aplikacje, które umożliwiają słuchanie podcastów

Do słuchania podcastów będziesz potrzebować smarphona i słuchawek. Poza tym niezbędna będzie również aplikacja, dzięki której zyskasz dostęp do treści nagrań. Na rynku istnieje kilka aplikacji mobilnych i platform, które są pomocne w słuchaniu podcastów. Zalicza się do nich:

  • Spotify – to aplikacja, z której możesz korzystać używając zarówno smartphone z systemem iOS, jak i Android. Możesz na niej odtwarzać nie tylko podcasty, ale również muzykę. Spotify ma formę płatną i bezpłatną. Wybierając te drugą będziesz musiała liczyć się z przerwami na reklamy.
  • Apple Podcast – to aplikacja ściśle dedykowana dla iphon’ów z systemem iOS, a także urządzeń opartych o MacOS i iPadOS. Korzystając z niej możesz kategoryzować podcasty tematycznie, komentować ich treści i oceniać poszczególne odcinki.
  • Google Podcasty – to rozwiązanie dla osób, które nie lubią zbyt skomplikowanych aplikacji. To prosty odtwarzacz podcastów, który zsynchronizujesz z Asystentem Google. Ta możliwość to komfort wyszukiwania ulubionych nagrań za pomocą poleceń głosowych bez dotykania ekranu spmartphon’a.
  • Podcast Addit – to ostatnia ze znanych nam aplikacji do słuchania podcastów. Jeżeli oprócz podcastów chcesz słuchać też radia i muzyki z pamięci telefonu to z pewnością ona sprawdzi się u Ciebie. Oceniana jest jako bardzo wygodna w użytkowaniu i doczekała się już 10 milionów pobrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *