Ciepłe, doskonale chroniące przed chłodem swetry z wełny która z nas nie ma ich w garderobie? To prawdziwy must have wśród zimowych stylizacji. Jednak wymaga od właścicielki dużo więcej opieki i uwagi niż każde inne ubranie. Dlaczego? Wełniane swetry, mimo że zabezpieczają nas przed największymi mrozami to pozostają bardzo delikatnymi. Podatne na zniszczenia są w szczególności w czasie prania. Jeżeli nie chcesz pożegnać kolejnego, ulubionego swetra, który skurczył się w pralce to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Jak zadbać o długowieczność wełnianego swetra?
Piękny sweter nie jest kupowany po to, by leżał w szafie lub wisiał na wieszaku. Nosząc go kilka razy w tygodniu prędzej, czy później będziesz musiała zdecydować się na pranie. Warto wiedzieć, że chcąc pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z tego rodzaju ubrań warto je nie tylko prać, ale… wietrzyć. Kiedy Twój sweter przejdzie papierosowym dymem wystarczy, że pozostawisz go na świeżym powietrzu. Niepożądany zapach zniknie. Nie rób tak jednak w przypadku przepocenia ubrania, ponieważ byłoby to bardzo niehigieniczne… Chcąc zapewnić długowieczność swojemu ulubionemu sweterkowi musisz być świadoma kilku rzeczy.
Przede wszystkim wełna nie lubi się z pralką. To ważna informacja, ponieważ wiele z nas kojarzy pranie głównie z tym urządzeniem. Co prawda, na metkach sporej ilości swetrów wełnianych znajdziesz informacje o tym, iż najlepiej prać je w maksymalnie 30 stopniach. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Nawet jeśli zdecydujesz się na możliwie jak najdelikatniejszy program to z pewnością powinnaś zapomnieć o wirowaniu. Taka ingerencja w materiał swetra to jego koniec…
Zdecydowanie w przypadku wełny lepiej postawić na pranie ręczne, które może zapewnić jej na dłużej świetny wygląd. Nie jest to jednak zbyt proste. Decydując się na pranie swetra w misce własnymi rękoma nie możesz pocierać materiału. Takie działanie może doprowadzić do sfilcowania wełny i w konsekwencji pożegnania się na zawsze z ubraniem. Po zakończeniu prania ręcznego zakazane jest też wszelkie wyżymanie, które mogłoby prowadzić do zniszczenia kształtu ubrania. Wełna nie lubi się również z wieszakami. Mokra i obciążona wodą po zawieszeniu na wieszaku lub suszarce może znacząco się wyciągnąć. W ten sposób również pozbawisz swój sweter kształtu.
W czym najlepiej prać swetry z wełny?
Zanim rozpoczniesz pranie ubrania przygotuj wodę z płynem. Powinnaś wlać go do wody i dokładnie wymieszać jeszcze zanim w misce znajdzie się sweter. Nigdy nie wylewaj płynu ani nie syp proszku bezpośrednio na wełnę. To mogłoby ją przebarwić i mocno uszkodzić. Dopiero, gdy płyn i proszek są już zmieszane z wodą zaczynamy pranie. Nigdy nie wykonuj tych czynności w innej kolejności. Decydując się na delikatny program prania w pralce wsyp proszek i wlej płyn do odpowiedniej komory. UWAGA! Nie każdy płyn będzie odpowiedni dla wymagającej wełny. Najlepiej sięgać po środki, w których składzie znajduje się lanolina. Jest to substancja pielęgnująca naturalne właściwości wełny, dzięki czemu Twój sweter przetrwa niejedno pranie.
Jak suszyć wełniany sweter, by go nie uszkodzić?
Skoro wełna nie lubi się z wieszakami, a klasyczne rozwieszenie swetra po praniu na suszarce również może mu zaszkodzić możesz zacząć się zastanawiać, jak go prawidłowo suszyć. Na szczęście istnieje sprawdzony sposób, po który sięgały nasze babcie. Mokre ubranie najlepiej położyć spokojnie na wcześniej przygotowanym ręczniku. Warto położyć dwa – jeden na drugim, by uniknąć ich przemakania. Kiedy rozłożysz sweter na ręcznikach delikatnie zacznij zwijać rulon. Z nadmiaru wody odsączysz ubranie przez bardzo delikatny ucisk. Jeśli zastanawiasz się, czy grzejnik to dobre miejsce na rozwieszenia swetra to skreśl ten zamiar z listy pomysłów na osuszenie wełny. Okazuje się, że ten ciepły materiał wymaga jeszcze większej dawki cierpliwości i troski. Grzejnik mógłby go przesuszyć i tym samym zniszczyć. Należy mokry sweter pozostawić na płaskiej powierzchni, najlepiej na kolejnym rozłożonym ręczniku. W ten sposób wyschnie i wróci do swojego pierwotnego kształtu bez straty jakości. Musisz pozostać cierpliwa, ponieważ proces ten może trwać nawet kilka dni w okresie zimowym. Jedynym sposobem na to, by go przyspieszyć jest suszenie wełnianego swetra w względnie ciepłych pomieszczeniach.